Czyszczenie klimatyzacji

Dla stworzeń zapewniających komfort cieplejsza pogoda i klimatyzacja szły ręka w rękę, odkąd Willis Carrier wynalazł nowoczesny klimatyzator w 1902 roku. Ale zdecydowanie nie jest fajnie, gdy klimatyzator nieoczekiwanie przestaje działać, pozostawiając całe gospodarstwo domowe w upalnym scenariuszu. Jak w przypadku każdej maszyny, podstawowe czyszczenie i konserwacja klimatyzacji są niezbędne dla długowieczności urządzenia. Sposobem czyszczenia może być klimatyzacja ozonowanie.

Istnieją dwa rodzaje wężownic zaangażowanych w działanie systemu klimatyzacji: wężownice parownika i skraplacza, z których każda pełni inną funkcję. Wężownica parownika pochłania ciepło i wilgoć z domu i znajduje się we wnętrzu urządzenia. Wężownica skraplacza jest umieszczona na jednostkach zewnętrznych (dzięki czemu jest bardziej podatna na gromadzenie się brudu) i ma za zadanie odprowadzać nadmiar ciepła na zewnątrz. Cewki te są zwykle wykonane z miedzi i są zwykle otoczone zestawem aluminiowych żeber, które pomagają poprawić przenoszenie ciepła.

Wężownice skraplacza klimatyzatora wychwytują ciepło z powietrza w domu i mają tendencję do łatwego zbierania brudu i gruzu, gdy są regularnie używane. Takie nagromadzenie może zmusić wentylatory i sprężarki do cięższej pracy, zwiększając temperaturę urządzenia i zmniejszając wydajność chłodzenia. Jeżeli sami nie możecie tego zrobić, to warto znaleźć firmę wykonującą usługi ozonowania w Warszawie.

Mniejsza wydajność oznacza wyższe koszty energii i zwiększone ryzyko awarii systemu w wyniku przepracowanych komponentów. Może to prowadzić do wezwań serwisowych, wymiany komponentów i potencjalnej potrzeby wymiany całego systemu.

Umiejętność czyszczenia cewek prądu przemiennego to oszczędna umiejętność dla majsterkowiczów, łatwy sposób na utrzymanie wydajności i obniżenie kosztów energii. Regularne, dwumiesięczne czyszczenie wężownicy za pomocą uniwersalnego środka czyszczącego  w cieplejszych miesiącach utrzyma jednostkę klimatyzacyjną w doskonałym stanie przez wiele lat. Kroki te można również wykorzystać do czyszczenia wężownic sprężarki w zewnętrznej szafce klimatyzatora.

Wskazówki dotyczące czyszczenia cewek AC:

Jeśli Twoja jednostka klimatyzacyjna jest nadal objęta gwarancją, sprawdź dokument gwarancyjny, aby upewnić się, że samo czyszczenie nie powoduje utraty gwarancji.

Wyłącz prąd zmienny na termostacie i odłącz zasilanie agregatu skraplającego.
Usuń zewnętrzną obudowę i klatkę. Odkręcić śruby mocujące pokrywę do pozostałej części skraplacza, omijając śruby mocujące wentylator do pokrywy. Jeśli zespół wentylatora klimatyzatora znajduje się u góry urządzenia, należy uważać, aby nie naciągnąć ani nie uszkodzić żadnych przewodów. Jeśli nie możesz kontynuować bez tego, skontaktuj się ze specjalistą.

Usuń zanieczyszczenia i połamane płetwy. Usuń wszelkie złamane aluminiowe lamele (lamele aluminiowe poprawiają przenoszenie ciepła), a także liście, brud lub martwe owady, które dostały się do urządzenia. Pomaga to zapobiegać korozji i zwiększa przepływ powietrza.
Spryskać urządzenie. Użyj węża, aby spryskać jednostkę AC, bez spryskiwania odłącznika lub elementów elektrycznych wewnątrz panelu dostępu.

Spryskaj cewki prostym zielonym uniwersalnym środkiem czyszczącym . Całkowicie przykryj wężownice skraplacza środkiem czyszczącym. Pozostaw na 10-15 minut, aby wniknął w cięższe gleby, a następnie spuść go ponownie. Po tym, jak środek do czyszczenia wężownicy spłynie z cewek, zbadaj powierzchnie cewki pod kątem obszarów, które mogą wymagać innego zastosowania, i powtórz ten krok w razie potrzeby.

Wypłucz i wysusz klimatyzację. Spryskać wodą do płukania od wewnątrz na zewnątrz, usuwając wszelkie pozostałości. Wytrzeć czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Sprawdź żebra wężownicy pod kątem uszkodzeń: Ostrożnie wyprostuj wygięte żebra wężownicy.
Ponownie zmontuj klimatyzator: Złóż ponownie klimatyzator teraz, gdy wężownice są czyste i ponownie podłącz zasilanie do jednostki skraplającej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *