Jak naprawić pękniętą rurę w ścianie

Zepsute rury to świat kłopotów dla każdego właściciela domu. Na szczęście da się je naprawić, a przyczyny ich uszkodzenia – zapobiec.
Mając odpowiednie narzędzia, umiejętności i znajomość projektu domu, Ty też możesz wykonać tę pracę.

Główną przyczyną pękania rur jest bardzo niska temperatura. Powoduje, że woda w nich rozszerza się i zbliża do zamarznięcia. Zbyt duży wzrost ciśnienia powoduje uszkodzenie struktury rury. Dzieje się tak zwykle, gdy temperatura spada do -6 stopni C.

Skąd wiesz, czy rura pękła
Oznaki pęknięcia rury często mogą pozostać niezauważone lub mogą być wszędzie, w zależności od miejsca i wielkości pęknięcia. Znaki zawsze będą zawierać wodę.

Powódź . Najbardziej oczywisty znak – jeśli zauważysz kałuże wody na podłodze, jeśli ściany są bardzo mokre, a wodomierz wiruje jak szalony, to masz powódź. W razie problemu pomoże Warszawa hydraulik.
Bulgoczące ściany. Kiedy wyciek wody nie jest tak oczywisty, pod farbą lub tapetą ścian można zauważyć bąbelki.
Pleśń. Kolejna oznaka zbyt dużej wilgoci. Niektóre domy mają ten problem mimo wszystko, ale jeśli doświadczasz pleśni po raz pierwszy od jakiegoś czasu, przyczyną może być pęknięta rura.
Plamy dodatkowej zielonej trawy. Jeśli rura pękłaby na zewnątrz Twojego domu i na podwórku, woda zalałaby trawnik. A jeśli są tam kępy bardzo zielonej trawy, prawdopodobnie jest to uszkodzona rura.
W każdym razie najlepiej natychmiast zadzwonić do profesjonalnego hydraulika . Upewnij się, że szybko poszukałeś w pobliżu niezawodnych hydraulików i unikniesz po drodze „ekspertów”. Lub, jeśli masz niezbędną wiedzę – zacznij od razu rozwiązywać problem.

 

Jak zlokalizować pękniętą rurę

Kiedy lód tworzy się w rurach, niekoniecznie uszkadza miejsce, w którym się uformował. Czasami wszystko, co robi lód, tworzy blokadę, budując ciśnienie, które wybuchnie w najbardziej wrażliwym miejscu, które można znaleźć gdzie indziej. Dlatego bardzo ważne jest, aby zlokalizować dokładne miejsce pęknięcia.

Zbadaj oznaki uszkodzenia przez wodę . Spójrz na ściany, podłogę, sufit, piwnicę i zatrzymaj się w miejscu, w którym oznaki uszkodzenia są najbardziej zauważalne. Twój wyciek najprawdopodobniej tam jest, chociaż nie jest to konieczne. Bardzo często baseny wodne w innym miejscu.

Wyszukaj odsłonięte rury piwniczne pod kątem korozji i pleśni . Korozja, wilgoć, pleśń lub zgniłe drewno wskazują na potrzebę naprawy nieszczelności w pobliżu. Pęknięta rura najprawdopodobniej znajduje się za ścianą.
Spróbuj wyczuć zapach ścieków . Cóż, tak naprawdę nie musisz próbować tego. Zapach ścieków wskazuje, że masz nie tylko pękniętą rurę, ale także rurę kanalizacyjną. W tym przypadku sytuacja może się bardzo skomplikować. Zaleca się natychmiastowe wezwanie specjalisty, ponieważ posiada on specjalistyczny sprzęt do takich przypadków. Nie tylko to, ale toksyczny gaz z rur kanalizacyjnych jest silnie wybuchowy.
Nieszczelny kocioł? Sprawdź nasz przewodnik, jak naprawić nieszczelną rurę kotła tutaj.

Jak naprawić pękniętą rurę w ścianie

Mocowanie rury w ścianie nie jest łatwym zadaniem, więc o wiele lepiej jest pozwolić profesjonalnemu hydraulikowi zająć się tym. Ale jeśli czujesz się pewnie, możesz zrobić to sam, po prostu postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Wytnij fragmenty uszkodzonej płyty gipsowo-kartonowej piłą . Gdy będziesz już całkowicie pewien, gdzie znajduje się uszkodzenie, przetnij ścianę, aby mieć do niej dostęp.
Owiń prześcieradło wokół rury i poruszaj się, aż zamoknie. Jeśli nie masz szczęścia, aby zobaczyć pęknięcie na własne oczy, musisz je znaleźć za pomocą szmatki. Być może będziesz musiał powtórzyć to kilka razy, aż wskażesz dokładne miejsce pęknięcia.
Umieść pojemnik pod pękniętą rurą . Naprawa instalacji wodociągowej będzie bałagan, więc pojemnik powinien złapać coś, że wycieki z rury jesteś zamiar pracować.
Przetnij rurę poniżej wycieku . W tym celu należy użyć obcinaka do rur. Przykręć mocno narzędzie i obracaj, aż rura zostanie przecięta.
Osusz rurę . Nie możesz pracować, jeśli jest mokro.
Ponownie przeciąć miejsce przecieku przecinakiem do rur .
Oczyść rurę . Dotyczy to zarówno wnętrza, jak i zewnątrz. Wnętrze może pomieścić więcej lodu, więc upewnij się, że nie ma tam żadnych przeszkód.
Zamontuj miedzianą tuleję naprawczą. Użyj palnika do podgrzania dolnego końca rękawa naprawczego. Pozwól lutowi stopić się i wypełnić złącze. Gdy ostygnie w ciągu około 10 minut, zrób to samo dla górnego końca. Robiąc to, noś okulary ochronne i rękawice. Po zakończeniu sprawdź, czy nie ma wycieków.
Zaatakuj ścianę .
Sprawdź również:
Jak być dobrym hydraulikiem

Jak zapobiec zamarzaniu rur

Jeśli cenisz swój dom, musisz poświęcić dużo uwagi kanalizacji. Jeśli nie chcesz wzywać hydraulika każdej zimy, musisz podjąć środki zapobiegawcze przed niskimi temperaturami.

Zaizoluj wszystkie rury wodne. Izolacja to pierwszy krok zapobiegający zamarzaniu, ale nie jest to jedyna rzecz, którą musisz zrobić, ponieważ tylko spowalnia ona zimne powietrze.
Użyj urządzeń grzewczych. Jeśli w przeszłości miałeś do czynienia z pękniętymi rurami, to już wiesz, gdzie są najbardziej problematyczne miejsca. Jeśli zdarzy się, że znajdują się w piwnicy lub w innym pomieszczeniu, po prostu ogrzej pomieszczenie. Może to nie wpłynąć korzystnie na rachunki za prąd, ale zapobiegnie pęknięciu rur.
Ogrzej ręcznie obszar wokół zamrożonej części . Jeśli wolisz nie ogrzewać całego pomieszczenia, możesz po prostu monitorować temperaturę i coś z tym zrobić tylko wtedy, gdy zrobi się zbyt zimno. Planuj częste wizyty w rurach i podgrzewaj je, jeśli zauważysz oznaki lodu.
Zastosować zawór recyrkulacji ciepłej wody zasilany termicznie konwekcją termiczną . Ten nie potrzebuje prądu do pracy. To, co robi, to cyrkulacja ciepłej wody przez przewody ciepłej i zimnej wody, gdy temperatura spadnie poniżej pewnego punktu. Wadą tej metody jest fakt, że wymaga ona zamontowania zaworu dwa lub trzy piętra nad podgrzewaczem wody. Również rachunek za wodę wyraźnie wzrośnie.
Konserwacja rur w domu w chłodne dni jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem iw większości przypadków twoja wiedza może nie wystarczyć. Dlatego najlepiej co roku przeprowadzać pełną kontrolę i wychwytywać problemy, zanim się pojawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *