Podwieszanie sufitu: informacje o kształtach, montażu i opcjach

Nawet jeśli na to wygląda: nie wszystkie sufity są sobie równe. Różne metody budowy mają różne wymagania, możliwości i zalety. Widać to w praktyce.

Często sufity są postrzegane jako najtrudniejsze do pomalowania powierzchnie w pomieszczeniu i pod którymi zazwyczaj umieszcza się oświetlenie. Dziś jednak ta uwaga jest zdecydowanie za krótka.

Z biegiem czasu sufit stał się dla wielu właścicieli budynków elementem, który ma spełniać wymagania dekoracyjne w kontekście indywidualnego planowania pomieszczeń, idealnym pomysłem jest sufit napinany. W przypadku sufitów pełny potencjał i doskonałe nowe możliwości projektowania indywidualnych pomieszczeń można odkryć w ekspansji – czy to wyłącznie jako estetyczny element przyciągający wzrok, czy też do kreatywnego projektowania oświetlenia.

Oznacza to, że dzisiaj rzadko zamyka się pomieszczenie zwykłym betonowym sufitem. Ta raczej zimna i sterylna forma zabudowy wnętrz jest w większości projektów zastępowana sufitem podwieszanym.

Dwa warianty sufitu: mocowany bezpośrednio lub podwieszany
Obecnie z różnych powodów stosuje się różne formy projektowania sufitów. Czy to lepsza izolacyjność cieplna, aspekty estetyczne, czy konieczność prowadzenia kabli: dla każdego projektu znajdziesz odpowiednią opcję realizacji.

Sufity montażowe i okładziny sufitowe zgodnie z normą  różnią się zasadniczo odległością między konstrukcją nośną a surowym sufitem. Poniżej przedstawimy bardziej szczegółowo dwa najczęściej używane rodzaje sufitów.

Sufity mocowane bezpośrednio: Do niskich pomieszczeń
Sufity surowe zwykle nie nadają się do malowania lub jako zamknięcie pomieszczeń, które można np. tapetować. Dlatego w wielu projektach budowlanych stosuje się sufity mocowane bezpośrednio. Umożliwiają one wielkopowierzchniowe i bezspoinowe okładziny sufitowe i mają niską wysokość zawieszenia od 0 do 12,5 cm. Ofertę można sprawdzić na stronie https://www.dekodps.pl/sufity-napinane.html. Oznacza to, że odległość pomiędzy surowym sufitem a okładziną sufitową wynosi maksymalnie 12,5 cm. Ten rodzaj instalacji nadaje się zatem szczególnie do pomieszczeń, w których niewiele kabli musi być ułożonych w suficie i które są generalnie niższe pod względem ogólnej wysokości.

Ten rodzaj sufitu montowany jest na suficie surowym za pomocą wieszaków bezpośrednich. Następnie mocuje się do nich profile CD (profile sufitowe C), do których następnie mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki zmniejszeniu wysokości pomieszczenia i osadzeniu materiału izolacyjnego można uzyskać dodatkowe pozytywne efekty izolacyjne, ponieważ zmniejszony rozmiar pomieszczenia oznacza, że ​​wymagane jest mniejsze ogrzewanie, zwłaszcza przy dużej wysokości sufitu.

Sufity podwieszane: Gdy w pomieszczeniu jest nieco więcej wysokości
Sufit podwieszany to nieco inny rodzaj konstrukcji. W takim przypadku stosuje się szybkie wieszaki kotwiące w połączeniu z drutem oczkowym. Zabieg nadaje się do sufitów podwieszanych pod stropami drewnianymi belkami lub stropów litych. Dostępne są druty oczkowe od 12,5 cm do maksymalnie 200 cm. RIGIPS dostarcza dłuższe długości na życzenie. Maksymalne obciążenie na wieszak to 25 kilogramów.

Zalety są oczywiste: szczególnie w wysokich pomieszczeniach (np. w starych budynkach) można zmniejszyć wysokość pomieszczenia. To z kolei automatycznie i kompleksowo wpływa na klimat pomieszczenia. Po prostu nie trzeba już tak bardzo ogrzewać pomieszczeń.

Instalacje elektryczne w suficie
Zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych, ale często także w budynkach mieszkalnych, istnieje wiele kabli i rur, które biegną w suficie lub pod nim. Szczeliny tworzone przez podwieszane sufity tworzą przestrzeń dla wszystkich niezbędnych instalacji. Po zakończeniu pracy są tu bezpieczni i niewidoczni.

Nie musisz być profesjonalistą, żeby go właściwie wdrożyć. Sufity podwieszane oferują m.in. B. majsterkowiczom duża swoboda indywidualna i twórcza, na przykład integracja różnych systemów oświetleniowych. Na przykład dzięki wyrafinowanym krawędziom światła i ukrytym światłom można zrealizować nastrojowe i niezwykłe pomysły na oświetlenie. Dostępne na rynku reflektory halogenowe lub inne wbudowane lampy można łatwo zintegrować z sufitem. W ten sposób można wyczerpać wszystkie możliwości, aby indywidualne życzenie projektu stało się rzeczywistością.

Częściowo podwieszane podkonstrukcje sufitowe
Częściowo podwieszane podkonstrukcje sufitowe, na przykład w postaci lekkich żagli, dają specjalną możliwość aranżacji wnętrz. B. Stosowane są oprawy typu downlight lub kable lamp wiszących można po prostu schować w podkonstrukcji. Innym sposobem indywidualnego projektowania i ulepszania sufitów są zakrzywione profile sufitowe Rigips do konstrukcji nośnej sufitu, za pomocą których można tworzyć zaokrąglone krawędzie pomieszczeń i sklepienia sufitowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *