Czy można ubezpieczyć nianię do dzieci

Bardzo dużo osób pracujących jako nianie do dzieci narzeka, że ich praca w ogóle nie liczy się do emerytury, że nie będą mogły liczyć na żadne świadczenia materialne, nie mają również prawa do opieki lekarskiej. To jednak błąd, ponieważ obecnie państwo zachęca wszystkie osoby zatrudniające „na czarno” opiekunki do dzieci, żeby wyjść z tej szarej strefy i zarejestrować pracę niani.

Nasze państwo wychodzi naprzeciw problemom osób zatrudnionych w tej branży i tak oto pojawiła się możliwość ubezpieczenia niani do dziecka w ZUS, odprowadzania za nią składek, zapewnienia jej godziwych warunków. Dlatego też wprowadzono przez polskie prawo obowiązek odprowadzenia składek przez państwo w przypadku jeśli niania zarabia mniej niż najniższe wynagrodzenie, które w 2019 roku określa wypłatę w wysokości 2250 zł brutto. Jak twierdzi biuro rachunkowe wprowadzenie tego prawa z pewnością pomoże kobietom zatrudnionym w szarej strefie, sprawi również, że zatrudniający takie nianie będą zwolnieni z obowiązku samodzielnego opłacanie składek. Jak należy dokonać rejestracji opiekunki do dziecka? Trzeba podpisać z nią odpowiednią umowę, w której jasno określone będą warunki jej zatrudnienia, czyli wynagrodzenie, które będzie osiągać, wymiar pracy, zakres wykonywanych obowiązków. Napiszmy więc koniecznie czy niania ma zawozić i odbierać dzieci z przedszkola, gotować obiady, chodzić na spacery, po prostu sprecyzujmy zakres jej obowiązków. Następnie należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zarejestrować naszego pracownika.

Dzięki temu będzie ona miała nie tylko odprowadzane składki do ZUS, co sprawi, że będzie mogła liczyć na wpływy do emerytury, ale również zapewni się jej dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Widzimy więc, że warto zarejestrować opiekunkę na pełnych prawach, ponieważ zapewni jej to poczucie bezpieczeństwa, a my będziemy pewni, że to doceni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *