Rodzaje windykacji

Odzyskiwanie własnych pieniędzy czasami jest trudne i nieprzyjemne. Na szczęście, aby odzyskać nasze pieniądze mamy na to kilka możliwych sposobów. Zależnie od tego jak współpracuje nam się z dłużnikiem oraz czy widzimy możliwość dogadania się możemy podjąć różne kroki.

Jakie są rodzaje egzekucji?

Pierwsza i najczęściej spotykaną jest windykacja polubowna. W taki modelu windykacji wierzyciel chcę zakończyć sprawę poprzez dobrowolne spłacenie należności przez dłużnika. Tego rodzaju windykacja polega na negocjacjach, których celem jest zawarcie ugody i spłata zobowiązania. Windykacja polubowne w wielu przypadkach jest bardzo skutecznym sposobem na odzyskanie swoich należności. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy możemy zaproponować umorzenie części należności. Windykacja polubowna w przeciwieństwie do egzekucji sądowych wykorzystuje siłę perswazji. Jest to metoda, która umożliwia odzyskanie nawet przedawnionych długów.

Warto zauważyć, że prowadzenie windykacji polubownej jest znacznie tańsze A do tego jest możliwość podjęcia współpracy z dłużnikiem w przyszłości.

Windykacja sądowa

Jeżeli polubowne metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, to jedyną drogą Okazuje się droga Sądowa i następnie egzekucja za pomocą komornika(http://komornikbobek.pl/). Dla wielu film Jest to droga ostateczna i pomimo, że daje spore szanse na przeprowadzenie skutecznej egzekucji, to jednak również Naraża bardzo nasze stosunki z klientem. Sama procedura nie jest skomplikowana. Najpierw składamy pozew do sądu w celu otrzymania nakazu zapłaty. Jeżeli dłużnik Uchyla się od spłaty zobowiązania należy z tytułem wykonawczym udać się do kancelarii komornika. Pomimo, że zwiększamy szansę na odzyskanie pieniędzy, to jednak ponosimy z tego tytułu znacznie większe koszty a do tego na pewno stracimy klienta. Zaletą egzekucji komorniczej jest inaczej niż w przypadku egzekucji polubowne a przerwanie biegu przedawnienia sprawy.

Inne metody egzekucji

Do innych metod możemy jeszcze zaliczyć samodzielne próby prowadzenia egzekucji czy też egzekucja za pomocą próby sprzedaży długu na różnych giełdach długów. Możemy również samodzielnie złożyć wniosek do e-sądu czy też znaleźć kancelarię która zajmuje się windykacją naszych wierzytelności.

Pamiętajmy, że każdy rodzaj prowadzonych działań związany jest z ponoszeniem pewnych kosztów. Często właśnie to te koszty, decydują o tym, w jaki sposób będziemy prowadzić egzekucję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *