Wymiana instalacji wodnej

Kiedy zaplanowaliśmy, że w tym roku wypada przeprowadzić całkowity remont domu nie nie mieliśmy pojęcia, iż to będzie aż tak wyglądało. Wymyśliliśmy sobie wykonanie gładzi gipsowych oraz odmalowanie, ewentualnie gdzie nie gdzie glazurę, terakotę oraz deski na podłogę. I wtedy się rozpoczęły problemy. Okazało się, iż taki remont nie ma sensu i by zrealizować wszystkie prace remontowe powinno się po pierwsze zająć instalacją wodną, która jest w marnym stanie. W końcu ma już ponad trzydzieści lat, a wtedy nie było zbytnio wyboru materiału, w związku z tym trzeba było zrobić z tego co się udało zorganizować.

Aktualnie to inna bajka. Hydraulik (hydraulik.krakow.pl), który zgłosił się do nas po uprzednim zgłoszeniu zajrzał tu i ówdzie i zapytał jaki rodzaj instalacji sobie życzymy. Okazało się, że sama wymiana sieci wodnej to nie wszystko, że teraz faktycznie jest w czym przebierać.

Otóż od tego hydraulika dowiedzieliśmy się, iż aktualnie mamy trzy rodzaje rur wodnych: stalową, miedzianą i z tworzyw sztucznych. Ale to nie wszystko, albowiem te rury dzielą się na kolejne podgrupy. Np. grupa instalacji miedzianej dzieli się na instalacje twarde, półtwarde oraz miękkie, a rury z tworzyw sztucznych możemy podzielić w zależności od typu zastosowanego tworzywa.

Jak się dowiedzieliśmy od hydraulika, który okazał się na tyle doświadczony, iż nam starannie wszystko wytłumaczył, dowiedzieliśmy się, iż dobór instalacji musi być dokonany do gatunku wody jaką posiadamy w naszej sieci.

Najbardziej podatnym rodzajem rur na rozmaite warunki są zdecydowanie rury stalowe. Szkodzi im chyba wszystko. Od tlenu, dwutlenku węgla czy innych związków mineralnych rury korodują, z kolei od jonów wapnia i magnezu na porowatych wnętrzach rur powstaje się tzw. kamień (kotłowy).

W czasie wyboru rur miedzianych nie wolno nam posiadać tzw. wody miękkiej, występującej zwłaszcza na obszarach górskich. Przyśpiesza ona korozję rur miedzianych tak samo jak zainstalowane na niej urządzenia z aluminium, lub stali nierdzewnej (np. baterie)

Pozostał nam ostatni wybór od którego uzależniona jest wymiana instalacji wodnej – instalacja wodna z tworzyw sztucznych, który okazał się dla nas najlepszy. Instalacje z tworzyw sztucznych głównie nie ulegają korozji a także nie zalega w nich kamień kotłowy, a do tego w żaden sposób nie wpływają na zmysł smaku, zapach i zabarwienie wody. Mają przy okazji dodatkową zaletę, którą posiadają także rury miedziane, są lekkie co istotnie ułatwia ich transport.

Rzecz jasna nie ma tak że w instalacjach z tworzyw mamy same pozytywy. Minusem jest to, że są to instalacje miękkie, co sprawia że narażone są na większą deformację w skutek tego potrzebują większej porcji uchwytów mocujących, ażeby wszystko było jak trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *