6 sposobów radzenia sobie z łokciem tenisisty i łokciem golfisty

Teraz, gdy jest lato, wiele osób oddaje się swoim ulubionym zajęciom sportowym i rekreacyjnym . Częstym skutkiem sportów rekreacyjnych jest powtarzające się obciążenie lub urazy spowodowane nadużywaniem. Dwa z najbardziej popularnych kontuzji to łokieć tenisisty i łokieć golfisty. Nawet jeśli nie grasz w tenisa lub golfa, te kontuzje mogą z czasem się przytrafić.

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty to różne rodzaje urazów, które obejmują mięśnie przedramienia, ale uderzają tam, gdzie mięśnie łączą się ze stawem po przeciwnych stronach łokcia. Oba dotyczą stanów zapalnych i uszkodzeń łokcia i wiążą się z osłabieniem różnych ścięgien i spowolnieniem ich zdolności do samodzielnej naprawy. W razie problemu, pomoże Warszawa rehabilitacja.

Jakie są różnice między nimi?

Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty obejmuje mięśnie i ścięgna przedramienia, które rozciągają się do nadgarstka i palców. Objawy mogą rozwijać się stopniowo, z łagodnym bólem, który z czasem pogarsza się. Łokieć golfisty zwykle nie wynika z kontuzji, ale raczej z przeciążenia ścięgien w przedramieniu.

Objawy obejmują słabą siłę chwytu i ból lub pieczenie zewnętrznej części łokcia. Zwykle pogarszają się, gdy używasz przedramienia do czynności, takich jak trzymanie rakiety (stąd łokieć tenisisty), obracanie klucza lub ściskanie dłoni.

Łokieć golfisty
Łokieć golfisty obejmuje również mięśnie przedramienia. W tym przypadku mówimy o mięśniach, które przyczepiają się od nadgarstka i przechodzą do „śmiesznej kości” łokcia w pobliżu wewnętrznego guza. Mięśnie te są odpowiedzialne za zgięcie nadgarstka (lub skręcenie nadgarstka), co wyjaśnia ich związek z golfem.

Objawy obejmują ból lub tkliwość w pobliżu śmiesznej kości lub wewnętrzny guzek łokcia, a także zmniejszoną siłę uścisku. Ten rodzaj kontuzji może się zdarzyć poza zajęciami sportowymi: pracownicy, którzy regularnie wykonują zadania, które obejmują powtarzające się zginanie nadgarstka lub „skręcanie” lub pronację przedramienia (obracanie dłoni w dół), często cierpią z powodu łokcia golfisty.

Na szczęście istnieją pewne ćwiczenia i rozciągania mające zastosowanie w obu przypadkach, które możesz zrobić, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami . Oto kilka opcji, które mogą pomóc w przypadku kontuzji łokcia tenisisty i golfisty:

Rozciąganie nadgarstków
Łokieć tenisisty: wyciągnij rękę przed siebie, dłonią skierowaną w dół, a drugą ręką pociągnij dłoń i palce do siebie. Rób to delikatnie, aby nie powodować bólu. Nie powinno to być bolesne, więc jeśli boli, pociągnij delikatnie, aby lekko się rozciągnąć. To powinno rozciągnąć twoje przedramię. Przytrzymaj przez 30 sekund, zrelaksuj się i powtórz trzy razy.

Dla łokcia golfisty: To ćwiczenie jest podobne do tego dla łokcia tenisisty, ale ręka jest odwrócona w drugą stronę. Wyciągnij rękę przed siebie, dłonią skierowaną do góry, a drugą ręką delikatnie pociągnij dłoń i palce z powrotem do ciała. Przytrzymaj przez 30 sekund, a następnie zrelaksuj się. Powtórz trzy razy. Możesz wykonywać te ćwiczenia rozciągające przez cały dzień.

Wspólne ćwiczenia
Przedłużanie nadgarstka: Jednym z typowych ćwiczeń ruchowych łokcia tenisisty jest wyprost nadgarstka. Rozpocznij od łokcia pod kątem 90 stopni, dłonią skierowaną w dół, opierając się na powierzchni stołu. Delikatnie wyciągnij nadgarstek, aby zdjąć go ze stołu (nie powinno to być bolesne). Powtórz dziesięć razy. W miarę postępów możesz zwiększać wagę, na przykład trzymając butelkę z wodą, aby zwiększyć opór i włączyć wzmocnienie do ćwiczenia.

Zgięcie nadgarstka: To ćwiczenie jest podobne do ćwiczenia nadgarstka powyżej, ale dłoń jest skierowana w drugą stronę. Aby wykonać ćwiczenie zginania nadgarstka, zacznij od łokcia pod kątem 90 stopni, z dłonią do góry, opartą na powierzchni stołu. Delikatnie wyciągnij nadgarstek, aby unieść go ze stołu w kierunku sufitu (nie powinno to być bolesne). Powtórz dziesięć razy. Możesz również dodać opór ciężaru, aby dodać trening siłowy do ćwiczenia.

Wzmocnienie chwytu: do tego ćwiczenia potrzebujesz tylko miękkiej piłki lub „piłki antystresowej”. Trzymaj piłkę w dłoni i delikatnie ściśnij. Przytrzymaj przez pięć sekund, zrelaksuj się i powtórz dziesięć razy. To ćwiczenie jest pomocne zarówno dla łokcia tenisisty, jak i łokcia golfisty.

Ćwiczenia siłowe: Jednym z powszechnych ćwiczeń wzmacniających, które możesz wykonać, jest nieformalnie nazywane „ćwiczeniem z młotkiem”. Będziesz potrzebował młotka jako wytrzymałości na obciążenie. Przytrzymaj rękojeść młotka i trzymaj łokieć pod kątem 90 stopni, spoczywając płasko na powierzchni stołu. Powoli obracaj młotek w kierunku środka ciała, obracając dłoń w dół. Następnie powoli odwróć ruch, obracając młotek na zewnątrz – Twoja dłoń zaczyna być skierowana w górę, a ciężki bok młotka ciągnie za ramię. Odpocznij chwilę. Powtórz dziesięć razy.

Możesz także radzić sobie z bólem, modyfikując czynności powodujące ból, takie jak zmniejszenie liczby powtórzeń lub czasu trwania problematycznych czynności. Możesz również skorzystać z opieki chiropraktycznej, która obejmowałaby wymienione powyżej ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia. Możesz również uzyskać ortezę kompresyjną lub stabilizującą łokieć (dostępne u kręgarza lub możesz kupić rękawy napinające bez recepty w lokalnej aptece). Możesz również zbadać inne metody leczenia, takie jak terapia laserowa lub terapia falą uderzeniową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *