
Drożdżyca to grzyb atakujący pochwę
Kandydoza czyli drożdżyca pochwy powodowana jest przeważnie przez gatunek dominujący w mikroflorze pochwy, a mianowicie przez drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Istnieją również inne elementy etiologiczne należące do tego samego typu wywołujące kandydozę pochwy i są to między innymi: C. glabrata, C. kefir, C.guilliermondi, C. zeylalnoides.
Do rozwoju schorzenia jaką jest drożdżyca pochwy dochodzi w rezultacie naruszenia wewnętrznych barier osłonowych organizmu, a nie wbrew stereotypowej regule w wyniku zakażenia zewnętrznego. Wyżej nadmienione funkcje ochronne stanowią bakterie z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego), które są kluczowym składnikiem mikroflory pochwy.
Tak więc najlepszą metodą na uniknięcie dokuczliwej infekcji jaką jest drożdżyca pochwy jest troska o prawidłowy stan mikroflory. Istnieją oczywiście elementy, które intensyfikują groźbę pojawienia się schorzenia, takimi są zwłaszcza niewłaściwe praktyki higieniczne.
W grupie osób narażonych na pojawienie się choroby znajdują się panie w ciąży (zaburzona gospodarka hormonalna, która ujemnie oddziałuje na mikroflorę pochwy), a także osoby dotknięte cukrzycą stosujące terapię hormonalną.