Rutynowe badanie u ginekologa: dlaczego tak ważne są regularne wizyty kontrolne?

Wiele kobiet bardzo poważnie traktuje profilaktykę: żadne rutynowe badanie nie jest przeprowadzane tak rzetelnie, jak badanie ginekologa. Szczególnie w porównaniu z pacjentami płci męskiej można zaobserwować, że kobiety dużo pewniej korzystają z profilaktyki. Chociaż istnieją różne badania profilaktyczne wykonywane przez różnych lekarzy, które mogą być ważne, regularne wizyty u ginekologa są jednym z najważniejszych badań dla kobiet. Ponieważ niestety zdarzają się kobiety, które rzadko lub wcale nie poddają się rutynowym badaniom, chcielibyśmy raz jeszcze wyjaśnić w tym artykule, dlaczego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych.

DLACZEGO RUTYNOWE BADANIE U GINEKOLOGA JEST SZCZEGÓLNIE WAŻNE?
Zasadniczo powinno być jasne, że każda forma badania profilaktycznego lub rutynowego jest ważna dla wczesnego wykrycia niebezpiecznych chorób. Celem większości badań profilaktycznych jest zatem wykrycie pewnych chorób, a najlepiej ich wykluczenie. W istocie dotyczy to również rutynowych badań ginekologicznych. Dlaczego więc uważamy, że śledztwo jest szczególnie ważne? Powodem jest to, że wiele profilaktycznych badań lekarskich jest ukierunkowanych na choroby ogólne, na które może nabawić się każda osoba w ciągu swojego życia. Choroby sprawdzane przez ginekologa są ograniczone do osób z żeńskimi narządami płciowymi. Więcej dowiesz się na stronie https://doktor.waw.pl/.Ta osobliwość sprawia, że ​​ekspert, czyli ginekolog, musi przyjrzeć się właśnie tym chorobom. To też jest powód dlaczego nie wystarczy, aby kobiety regularnie chodziły do ​​lekarza rodzinnego i zajmowały się tam profilaktyczną opieką zdrowotną. Rutynowego badania ginekologa po prostu nie da się zastąpić.

CO JEST SPRAWDZANE W RAMACH RUTYNOWEGO BADANIA?
Abyś mógł rzeczywiście zrozumieć, co to znaczy, że choroba nie zostanie wykryta z powodu braku badania, chcielibyśmy wyjaśnić poniżej, co obejmuje rutynowe badanie. Pokazuje to daleko idące znaczenie badania dla zdrowia kobiet.

Przed rozpoczęciem właściwego rutynowego badania należy dostarczyć próbkę moczu. Już badanie próbki moczu daje pierwsze oznaki potencjalnych chorób. W moczu można wykryć zwłaszcza zarazki, stany zapalne lub krew. Na podstawie próbki można również zidentyfikować ciążę.

Rozmowa odbędzie się na początku właściwego egzaminu. W tym kontekście stawiane są podstawowe pytania dotyczące dobrostanu. Jako pacjent możesz również bezpośrednio w tym miejscu wskazać skargi. Jeśli podczas rozmowy zostanie zidentyfikowana „szczególna cecha”, zostanie to wzięte pod uwagę w kolejnym badaniu fizykalnym. Konsultacja z lekarzem to także dobry moment, aby porozmawiać o antykoncepcji, seksualności i okresie menstruacyjnym, sprawdź o co możesz się starać https://doktor.waw.pl/zakres-uslug-2/.

Po zakończeniu rozmowy rozpoczyna się badanie fizykalne lub ginekologiczne. W pierwszej kolejności badane są pod tym kątem ściany jamy brzusznej oraz zewnętrzne narządy płciowe. W tym kontekście można wykryć zaczerwienienie, nieprawidłowości błony śluzowej, urazy lub wady rozwojowe. Ginekolog może również wykryć zmiany w tkance podczas badania palpacyjnego. W niektórych przypadkach w tym zakresie można również przeprowadzić badanie ultrasonograficzne.

W kolejnym kroku bada się pochwę i szyjkę macicy. W celu dokładnego zbadania wewnętrznych narządów płciowych stosuje się wziernik. W ramach tego badania pochwa zostanie sprawdzona pod kątem widocznych nieprawidłowości. Często podczas tego szczegółowego badania można wykryć zmiany i choroby, których pacjent mógł nie zauważyć. Ponownie ważnym aspektem jest słowo kluczowe wczesnego wykrywania. Na tym samym etapie wykonuje się również rozmaz, aby umożliwić późniejsze wczesne wykrycie raka. Choroby nowotworowe żeńskich narządów płciowych można wykryć tylko w ten sposób wcześnie, co podkreśla znaczenie badania.

Na koniec badane są piersi. U młodszych kobiet odbywa się to w ramach badania palpacyjnego. Mammografię można wykonać również od 50 roku życia. Tutaj również na pierwszym planie jest wczesne wykrywanie raka.

Można podsumować, że rutynowe badanie u ginekologa jest bardzo obszerne, a zatem obejmuje również dużą liczbę zagrożeń dla zdrowia, które można szybko wykryć tylko w ramach regularnej opieki profilaktycznej. Niestety, w zależności od choroby, może być już za późno, gdy objawy staną się widoczne. Obowiązuje więc następująca zasada: Udaj się do ginekologa na rutynowe badanie.

JAK CZĘSTO KOBIETY POWINNY CHODZIĆ NA RUTYNOWE BADANIA KONTROLNE?
Ważnym pytaniem dotyczącym ukończenia szkoły jest oczywiście to, jak często ma sens chodzenie do opieki profilaktycznej? W tym momencie kobiety powinny przynajmniej raz w roku udać się do ginekologa na rutynową kontrolę. Jest to pokrywane przez towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych. Badania przesiewowe w kierunku raka piersi dwa razy w roku mogą być wskazane u kobiet w wieku powyżej 50 lat. Również w przypadku młodszych kobiet może mieć sens częstsze korzystanie z profilaktyki, jeśli istnieją pewne czynniki ryzyka lub jeśli istnieje zwiększona potrzeba porady lub leczenia. Niezależnie od rutynowych badań, wizyta u ginekologa może i powinna być oczywiście zawsze umawiana, jeśli masz dolegliwości lub konkretne obawy. W związku z tym nie musisz i nie powinieneś czekać do następnego rutynowego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *